Okres letni to czas wzmożonej pracy w branży budowlanej. To także bardzo intensywny czas w naszej branży. Rusztowania to w końcu nieodłączny element prac budowalnych.
Głównym zadaniem rusztowań jest umożliwienie prac na wysokościach prac zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Tylko właściwie przeprowadzony montaż rusztowania może to zagwarantować. Oto najważniejsze zasady BHP przy montażu rusztowań.
Odzież robocza i sprzęt ochronny
Przed rozpoczęciem montażu rusztowania należy się upewnić, że pracownicy posiadają odpowiedni ubiór i sprzęt ochronny. Praca na wysokościach jest niebezpieczna. Dlatego staramy się zminimalizować ryzyko zaczynając od odpowiedniego wyposażenia monterów rusztowania.
Pracownik montujący rusztowania powinien posiadać
- ubranie dopasowane do pogody,
- pełne buty ochronne z podnoskiem chroniącym palce,
- kask,
- szelki zabezpieczające przed upadkiem,
- urządzenie samohamowne,
- okulary,
- rękawiczki;
Kursy i uprawnienia monterów rusztowania
Od osób odpowiedzialnych za montaż rusztowań wymaga się odpowiednich uprawnień. Każdy pracownik powinien posiadać
- ukończony kurs montera rusztowań,
- ukończony kurs BHP,
- aktualne badania lekarskie;
Teren budowy
Teren wokół rusztowania powinien być odpowiednio oznakowany i zawierać informację wskazującą jego wykonawcę oraz numer kontaktowy. Co istotne, korzystanie z rusztowania jest możliwe dopiero po jego odbiorze przez kierownika budowy lub osobę do tego uprawnioną. Potwierdzeniem odbioru jest wpis do dziennika budowy lub protokół odbioru technicznego.
Rusztowania Kraków
Wynajem rusztowań Kraków
Montaż rusztowań Kraków
Rusztowania Małopolska