Kategorie
Bez kategorii

Czy konieczne jest uziemienie rusztowania?

Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, która pozwala na bezpieczną pracę na wysokościach. Powinno chronić przed upadkiem, ale nie tylko. Rusztowania najczęściej montowane są ze stalowych elementów, co może stanowić zagrożenie w przypadku uderzenia pioruna lub awarii instalacji elektrycznej – na przykład wskutek uszkodzenia izolacji przewodów elektrycznych. Czy każde rusztowanie powinno być uziemione? Odpowiadamy!

PRZEPISY BHP

Obecne przepisy zobowiązują do uziemiania konstrukcji budowlanych, wykonanych z elementów metalowych – w tym rusztowań. Zgodnie z wymaganiami przepisów o uziemieniach w urządzeniach elektrycznych o napięciu nie większym niż 1 kV, każda konstrukcja, która została wykonana ze stalowych elementów, powinna zostać uziemiona. Dodatkowo odporność uziemienia mierzona prądem przemiennym 50 Hz nie powinna przekraczać 1o Ohm. Jeśli zaś chodzi o odległość między uziomami, to nie powinny wynosić mniej, niż 12 m. Uziomami mogą być metalowe rury wodociągowe lub duże elementy metalowe znajdujące się pod powierzchnią ziemi.

RUSZTOWANIA WEWNĄTRZ BUDYNKU

Czy rusztowanie montowane wewnątrz budynku również wymaga uziemienia? Okazuje się, że tak! Konstrukcje znajdujące się wewnątrz pomieszczeń, mogą być narażone na porażenia prądem. Może do nich dojść poprzez uszkodzenie izolacji przewodów urządzeń elektrycznych, co stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia pracowników. 

RUSZTOWANIA NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU 

Rusztowania wznoszone na zewnątrz budynków powinny także być wyposażone w urządzenia piorunochronne, które chronią konstrukcję przed groźnymi wyładowaniami atmosferycznymi.Jeżeli rusztowanie postawiono przy ścianie budynku, który posiada instalację piorunochronną, dozwolone jest połączenie go urządzeniem piorunochronnym obiektu. 

Jak widać, uziemienie rusztowania jest bardzo istotną czynnością, którą należy wykonać w każdym przypadku stosowania rusztowań metalowych. Jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo pracowników, które zawsze powinno być priorytetem inwestora przeprowadzającego remont czy też budowę. Warto dodać, że zasady te dotyczą również rusztowań aluminiowych, które podobnie jak stalowe zaliczają się do konstrukcji metalowych przewodzących prąd.

Kategorie
Bez kategorii

Rusztowania aluminiowe przejezdne – zastosowanie 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów oferta Drabest Rusztowania uwzględnia wynajmem rusztowań aluminiowych przejezdnych. Jeśli zastanawiacie się, jakie jest ich zastosowanie oraz do czego są wykorzystywane, ten artykuł jest właśnie dla Was. 

Rusztowania przejezdne  – budowa 

Rusztowanie aluminiowe przejezdne jest konstrukcją wieżową, zbudowaną z ram bocznych, stężeń ukośnych i poziomych, podestów, burt oraz podpór narożnych. Cechą charakterystyczną rusztowań przejezdnych są niewielkie kółka przypomocowane do ram, dzięki czemu łatwo je przestawić w dowolne miejsce. Stężenia z kolei wzmacniają i stabilizują konstrukcję, dzięki czemu jest bezpieczna w użytkowaniu. 

Zalety rusztowań przejezdnych 

Ogromną zaletą aluminiowych rusztowań jezdnych jest ich waga – są stosunkowo lekkie. Składają się z niewielkich elementów, które łatwo przetransportować. Dlatego są często wykorzystywane podczas renowacji domów i mieszkań. Idealnie sprawdzą się podczas malowania ścian i sufitów, ponieważ bardzo łatwo można je przesunąć w dowolne miejsce. 

Jeśli planujesz remont mieszkanie lub drobne prace na wysokościach rusztowania aluminiowe przejezdne będą idealnym rozwiązaniem. Zapraszamy do współpracy. 


Drabest Rusztowania

Rusztowania Kraków

Rusztowania aluminiowe 

Wynajem Rusztowań

Kategorie
Bez kategorii

Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej podczas prac wykonywanych na wysokościach

Montaż rusztowań to praca, która najczęściej wykonywana jest na znacznych wysokościach. W związku z tym pracownicy powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz profesjonalne środki ochrony osobistej i zbiorowej. Poniżej wyjaśniamy jakie to środki oraz jak z nich korzystać. 

Środki ochrony osobistej

Zgodnie z nazwą ich zadaniem jest ochrona pracownika przed zagrożeniami spowodowanymi występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy. W przypadku prac na rusztowaniach mają chronić przede wszystkim przed upadkiem i są to:

  • Uprzęże, szelki bezpieczeństwa oraz pasy biodrowe 
  • Linki bezpieczeństwa 
  • Urządzenia samohamowne 
  • Amortyzatory
  • Linki pomocnicze
  • Kaski
  • Obuwie ochronne ze spodami antypoślizgowymi

Sam sprzęt to nie wszystko. Pracownicy powinni przejść odpowiednie szkolenie dotyczące korzystania z ŚOI. Przynajmniej raz w roku powinien odbyć się instruktaż prawidłowego użytkowania sprzętu, który powinien zawierać informacje o tym jak prawidłowo zakładać środki ochrony indywidualnej, wybrać odpowiednie punkty zaczepienia ŚOI, przechowywać i konserwować ŚOI oraz jak sprawdzać je przed każdym użyciem. 

Środki ochrony zbiorowej


W tym przypadku są to odpowiednie zabezpieczenia, których zadaniem jest jednoczesna ochrona grupy ludzi przed zagrożeniami, jakie występują w środowisku podczas wykonywania prac na wysokościach. W przypadku rusztowań są to:

  • Siatki ochronne 
  • Siatki bezpieczeństwa
  • Balustrady

Środki te, powinny zostać dostosowane do rodzaju i warunków wykonywanej pracy, a osoby korzystające z rusztowania powinny zostać przeszkolone w zakresie jego użytkowania oraz zasad bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach. 

Rusztowania

Rusztowania Kraków

Wynajem rusztowań

Montaż rusztowań

Rusztowania Małopolska

Kategorie
Bez kategorii

Praca na rusztowaniu zimą – zasady BHP

Okres zimowy w branży budowlanej to czas, w którym wiele prac nie może być wykonywanych ze względu na ujemne temperatury. Nie oznacza to jednak, że aktywność całkowicie zanika. Jakie prace można wykonywać zimą, i czy możliwa jest praca na wysokościach? Oto co mówią wytyczne!

SZKOLENIA DO PRACY ZIMĄ


Nowoczesne technologie umożliwiają wykonywanie części prac nawet, gdy temperatura oscyluje w okolicy zera. Dlatego gdy zachodzi potrzeba, zezwala się na korzystanie z rusztowania podczas prac na wysokościach. Należy jednak upewnić się, że pracownicy posiadają przeszkolenie do pracy zimą.

REGULARNE KONTROLE RUSZTOWANIA 

Zasady BHP podkreślają, by zwrócić szczególną uwagę na ryzyko poślizgnięcia i upadku. Zaleca się więc regularne kontrole i usuwanie śniegu i lodu zarówno z pomostów i szczebli, jak i podłoża na którym ustawiono konstrukcję. 

ZAKAZ PRAC NA WYSOKOŚCIACH W NIESPRZYJAJĄCYCH WARUNKACH ATMOSFERYCZNYCH

Zasady BHP mówią jasno, że w przypadku opadów śniegu, gęstej mgły oraz gołoledzi obowiązuje zakaz montażu, demontażu oraz korzystania z rusztowania. 

PRZEGLĄD TECHNICZNY ELEMENTÓW RUSZTOWANIA

Zima to czas na solidny przegląd techniczny elementów rusztowania, które może ulec uszkodzeniu w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych. 

Praca na rusztowaniu w okresie zimowych jest dopuszczalna przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. 

Rusztowania

Rusztowania Kraków

Wynajem rusztowania

Montaż rusztowania

Rusztowania Małopolska

Kategorie
Bez kategorii

Prawidłowe magazynowanie rusztowania

magazynowanie rusztowania

Rusztowania to konstrukcje tymczasowe. Po zakończeniu prac na wysokościach należy je zdemontować i zabezpieczyć. Jeśli nie trafiają bezpośrednio na kolejne obiekty, należy je prawidłowo przechowywać. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że pozostaną sprawne na dłużej. 

Po demontażu konstrukcji należy dokładnie sprawdzić jej poszczególne elementy pod kątem ich dalszej przydatności. By to zrobić trzeba umyć i wyczyścić wszystkie elementy. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozostawienie zanieczyszczeń może maskować uszkodzenia. Odkształcone, popękane lub wadliwie działające elementy należy naprawić lub wymienić przed przekazaniem do magazynu. 

Tak przygotowane rusztowanie powinno zostać przetransportowane do magazynu. Błędem jest przechowywanie rusztowania na zewnątrz. By jak najdłużej było sprawne powinno się je umieścić w zadaszonym pomieszczeniu. W ten sposób chroni się je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Ważne jest także, by elementy rusztowania nie były składowane bezpośrednio na ziemi. 

Rusztowania Kraków

Wynajem rusztowań

Wynajem rusztowań Małopolska

Montaż rusztowań

Kategorie
Bez kategorii

Nieprawidłowości w eksploatacji rusztowań

Podstawowym zadaniem rusztowania jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom pracującym na wysokości. Prawidłowo zmontowane rusztowanie nie będzie spełniać tej funkcji, jeśli nie będzie odpowiednio eksploatowane. Niestety wciąż zdarzają się błędy w użytkowaniu rusztowań, które mogą narażać życie i zdrowie pracowników. Oto kilka z nich.

Zbyt duże obciążenie rusztowania 

Każde rusztowanie posiada maksymalne, dopuszczalne obciążenie, po którego przekroczeniu nie jest już bezpiecznie dla użytkowników. Dlatego przed przystąpieniem do prac na wysokościach należy zapoznać się z maksymalną, dopuszczalną wagą, a następnie zsumować ciężar sprzętu, materiałów oraz ludzi pracującym na pojedynczym polu rusztowania i porównać z dopuszczalnym obciążeniem konstrukcji. 

Przebudowa rusztowania przez osoby do tego nieprzeszkolone 

Zlecając montaż rusztowań profesjonalnej firmie mamy gwarancję, że konstrukcja jest bezpieczna. W przypadku, gdy osoby do tego nieprzeszkolone przebudowują rusztowanie, tracimy tę gwarancję. Samodzielne usuwanie koter, stężeń oraz balustrad może grozić załamaniem konstrukcji. Jest to zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Jeśli konieczna jest przebudowa rusztowania należy skontaktować się z firmą, która zatrudnia monterów posiadających odpowiednie uprawnienia by to zrobić. 

Przesuwanie rusztowań przejezdnych

Rusztowania przejezdne są niezwykle funkcjonalne. Dlatego cieszą się dużą popularnością w branży. Łatwo przestawić je w nowe miejsce. Należy jednak upewnić się, że podłoże zostało odpowiednio przygotowane. To znaczy, że teren jest wyrównany, utwardzony i odwodniony. Należy także upewnić się, że na rusztowaniu nie przebywają ludzie. 

Wszelkie nieprawidłowości w eksploatacji rusztowania mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, w których zagrożone jest zdrowie i życie pracowników. Dlatego tak ważne jest, by użytkować je w prawidłowy sposób, zgodny z zasadami BHP. Najlepiej montaż i demontaż rusztowań zlecić profesjonalnej firmie. 

Kategorie
Bez kategorii

Indywidualne projekty rusztowań

Rusztowania mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa pracowników na wysokości. Często są to bardzo skomplikowane konstrukcje.  W takich przypadkach konieczne jest wykonanie ich indywidualnego projektu. 

Uważa się, że tylko rusztowania systemowe nie wymagają takiego projektu. W praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. W Drabest Rusztowania ok 98% wykonywanych montaży rusztowania posiada swój indywidualny projekt wykonany jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych. 

Wytyczne BHP i zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy mówią jasno, że większość konstrukcji rusztowań wymaga indywidualnego projektu.

Jak powstaje indywidualny projekt rusztowania?

To proces polegający na opracowaniu koncepcji i wykonaniu obliczeń, w wyniku których powstaje plan montażu rusztowania. Kluczowe aspekty takiego projektu to stabilność konstrukcji oraz możliwości jego użytkowania. 

Kto może wykonać projekt rusztowania?

Rusztowania mogą projektować wyłącznie osoby, które posiadają uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W zespole Drabest Rusztowania posiadamy specjalistów w tej dziedzinie, dzięki czemu projekty są wykonywane profesjonalnie i na czas. 

Kategorie
Bez kategorii

Zasady BHP przy montażu rusztowań

Okres letni to czas wzmożonej pracy w branży budowlanej. To także bardzo intensywny czas w naszej branży. Rusztowania to w końcu nieodłączny element prac budowalnych. 

Głównym zadaniem rusztowań jest umożliwienie prac na wysokościach prac zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Tylko właściwie przeprowadzony montaż rusztowania może to zagwarantować. Oto najważniejsze zasady BHP przy montażu rusztowań.

Odzież robocza i sprzęt ochronny

Przed rozpoczęciem montażu rusztowania należy się upewnić, że pracownicy posiadają odpowiedni ubiór i sprzęt ochronny. Praca na wysokościach jest niebezpieczna. Dlatego staramy się zminimalizować ryzyko zaczynając od odpowiedniego wyposażenia monterów rusztowania. 

Pracownik montujący rusztowania powinien posiadać

  • ubranie dopasowane do pogody, 
  • pełne buty ochronne z podnoskiem chroniącym palce, 
  • kask, 
  • szelki zabezpieczające przed upadkiem,
  • urządzenie samohamowne,
  • okulary,
  • rękawiczki;

Kursy i uprawnienia monterów rusztowania

Od osób odpowiedzialnych za montaż rusztowań wymaga się odpowiednich uprawnień. Każdy pracownik powinien posiadać

  • ukończony kurs montera rusztowań,
  • ukończony kurs BHP,
  • aktualne badania lekarskie;

Teren budowy


Teren wokół rusztowania powinien być odpowiednio oznakowany i zawierać informację wskazującą jego wykonawcę oraz numer kontaktowy. Co istotne, korzystanie z rusztowania jest możliwe dopiero po jego odbiorze przez kierownika budowy lub osobę do tego uprawnioną. Potwierdzeniem odbioru jest wpis do dziennika budowy lub protokół odbioru technicznego. 

Rusztowania Kraków

Wynajem rusztowań Kraków

Montaż rusztowań Kraków

Rusztowania Małopolska

Kategorie
Bez kategorii

Wynajem i montaż rusztowań – Kraków i Małopolska

Drabest Rusztowania Sp. z o.o. oferuje wynajem oraz montaż rusztowań fasadowych. Siedzibą firmy jest Kraków. To na terenie Krakowa i Małopolski działamy najprężniej. Realizujemy jednak usługi montażu i demontażu rusztowań na terenie całej Polski.

Sprzęt, którego używamy jest najwyższej jakości oraz posiada wymagane atesty, dzięki czemu jest bezpieczny w użytkowaniu zarówno dla osób pracujących na rusztowaniu, jak i przebywających w pobliżu konstrukcji.

Profesjonalna ekipa montażowa przekazuje gotową do eksploatacji konstrukcję, która spełnia wszystkie normy BHP wraz z protokołem odbioru technicznego.

Zakres usług montażu rusztowań

Zajmujemy się zleceniami klientów komercyjnych oraz podmiotów zagranicznych. Mamy doświadczenie w obsłudze wielopowierzchniowych osiedli oraz budynków przemysłowych. Działamy także na zlecenia klientów indywidualnych i osób fizycznych przy realizacji domów jednorodzinnych. Nasza firma posiada także doświadczenie w montażu i demontażu rusztowań na obiektach zabytkowych, które wymagaj szczególnej ostrożności ze względu na bezcenna dzieła sztuki i eksponaty.

Wszystkich Klientów traktujemy indywidualnie podczas ustalania warunków montażu i dzierżawy rusztowań. Końcowa cena naszych usług jest uzależniona od wielu czynników, takich jak rozmiar i wysokość budowy, ilość potrzebnego sprzętu, transportu, okresu wynajmu/dzierżawy oraz serwisu rusztowań.

Indywidualna wycena montaż, demontażu oraz dzierżawy rusztowań

Aby otrzymać indywidualną wycenę skontaktuj się z nami.

Tel. 664 917 420

Wybierając usługi firmy Drabest Rusztowania możesz liczyć na bezpieczeństwo, najwyższą jakość, profesjonalizm, solidność oraz terminowość. Zapraszamy do współpracy.

Rusztowania Kraków

Wynajem rusztowań Kraków

Montaż rusztowań Kraków

Rusztowania Małopolska

Dzierżawa rusztowań Kraków

Kategorie
Bez kategorii

Koszt zakupu rusztowań

Rusztowania to niezbędny element prac na wysokościach. Wykorzystywane są do realizacji prac budowlanych, remontowych i konserwatorskich. Firmy działające w branży budowlanej często rozważają zakup własnych rusztowań w celu obniżenia kosztów wynikających z wynajmu i dzierżawy rusztowań. Jaki jest zatem koszt zakupu rusztowań?

Zalety i wady zakupu rusztowań

Największą zaletą posiadania własnych rusztowań jest całkowita niezależność w realizowaniu zleceń. W każdej chwili możemy przenieść je w miejsce, gdzie aktualnie są potrzebne. 

Największym minusem jest całkowity koszt zakupu zakupu sprzętu oraz jego obsługi. W praktyce oznacza to, że do ceny za rusztowanie musimy doliczyć dodatkowe koszty.

Pierwszy z nich to magazynowanie. Rusztowania, które w danym momencie nie są wykorzystywane należy przetransportować w miejsce, gdzie mogą bezpiecznie czekać na kolejne zlecenie. Jeśli nie posiadamy magazynu, konieczne będzie wynajęcie go. 

Kolejnym kosztem będzie transport rusztowania na budowę. Zakup i utrzymanie samochodu dostawczego to spory wydatek. 

Rusztowania mają zapewnić bezpieczeństwo prac na wysokościach. Dlatego są bardzo rygorystyczne zasady ich montażu i demontażu. To wiąże się z szkoleniem pracowników. Bez odpowiednich uprawnień nie mogą samodzielnie zmontować rusztowania. 

Jeszcze inny koszt generuje konserwacja sprzętu, która jest konieczna jeśli chcemy by posłużył jak najdłużej. Wszystkie elementy należy regularnie czyścić, usuwając z nich farby czy tynki. 

Jak się okazuje, koszt zakupu rusztowania to tylko część całkowitego kosztu posiadania własnych rusztowań. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest wynajem rusztowania, wraz z transportem oraz usługą montażu demontażu

Rusztowania Kraków

Rusztowania Małopolska 

Rusztowania Śląsk

Rusztowania Katowice 

Montaż rusztowań Kraków

Wynajem rusztowań Kraków