Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, która pozwala na bezpieczną pracę na wysokościach. Powinno chronić przed upadkiem, ale nie tylko. Rusztowania najczęściej montowane są ze stalowych elementów, co może stanowić zagrożenie w przypadku uderzenia pioruna lub awarii instalacji elektrycznej – na przykład wskutek uszkodzenia izolacji przewodów elektrycznych. Czy każde rusztowanie powinno być uziemione? Odpowiadamy!
PRZEPISY BHP
Obecne przepisy zobowiązują do uziemiania konstrukcji budowlanych, wykonanych z elementów metalowych – w tym rusztowań. Zgodnie z wymaganiami przepisów o uziemieniach w urządzeniach elektrycznych o napięciu nie większym niż 1 kV, każda konstrukcja, która została wykonana ze stalowych elementów, powinna zostać uziemiona. Dodatkowo odporność uziemienia mierzona prądem przemiennym 50 Hz nie powinna przekraczać 1o Ohm. Jeśli zaś chodzi o odległość między uziomami, to nie powinny wynosić mniej, niż 12 m. Uziomami mogą być metalowe rury wodociągowe lub duże elementy metalowe znajdujące się pod powierzchnią ziemi.
RUSZTOWANIA WEWNĄTRZ BUDYNKU
Czy rusztowanie montowane wewnątrz budynku również wymaga uziemienia? Okazuje się, że tak! Konstrukcje znajdujące się wewnątrz pomieszczeń, mogą być narażone na porażenia prądem. Może do nich dojść poprzez uszkodzenie izolacji przewodów urządzeń elektrycznych, co stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia pracowników.
RUSZTOWANIA NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU
Rusztowania wznoszone na zewnątrz budynków powinny także być wyposażone w urządzenia piorunochronne, które chronią konstrukcję przed groźnymi wyładowaniami atmosferycznymi.Jeżeli rusztowanie postawiono przy ścianie budynku, który posiada instalację piorunochronną, dozwolone jest połączenie go urządzeniem piorunochronnym obiektu.
Jak widać, uziemienie rusztowania jest bardzo istotną czynnością, którą należy wykonać w każdym przypadku stosowania rusztowań metalowych. Jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo pracowników, które zawsze powinno być priorytetem inwestora przeprowadzającego remont czy też budowę. Warto dodać, że zasady te dotyczą również rusztowań aluminiowych, które podobnie jak stalowe zaliczają się do konstrukcji metalowych przewodzących prąd.