Praca na wysokościach wiąże się z dużym ryzykiem. Dlatego bardzo ważnym jest, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom, które wykonują taką pracę. To zadanie dla ekipy montującej rusztowania. W dużej mierze to w ich rękach spoczywa życie i zdrowie pracowników.
Od jakiej wysokości prac wskazany jest montaż rusztowań?
Rusztowania kojarzą nam się z wielopoziomowymi konstrukcjami okalającymi wielkie biurowce. Jednak zgodnie z wytycznymi ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, za pracę na wysokościach uznaje się czynności wykonywane na powierzchni, która znajduje się co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi lub ziemi. Już te miejsca powinny być zabezpieczone w odpowiedni sposób. Zwykle służą do tego balustrady mocowane na wysokości co najmniej 1,1 metra oraz krawężników o wysokości co najmniej 15 cm. Często zdarza się, że wytyczne te są ignorowane. Dlaczego?
Rusztowania jako konstrukcje tymczasowe
Rusztowania to konstrukcje tymczasowe, które stanowią nieodzowny element prac na wysokościach. To także jeden z powodów, dla których inwestorzy nie przywiązują zbyt dużej uwagi do ich montażu. Wszak to tylko droga do celu, jakim jest na przykład ocieplenie budynku. Rusztowania bywają więc traktowane “po macoszemu”, co prowadzi do akceptacji ryzyka w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Kwalifikacje ekip montażowych
Innym, bardzo istotnym problemem jest brak odpowiedniego szkolenia i przygotowania osób odpowiedzialnych za montaż rusztowań i prawidłowego ich przygotowania do eksploatacji. Zdarza się, że rusztowania są montowane przez ludzi niewykwalifikowanych, wszak to “tylko tymczasowa konstrukcja”. Potwierdzają to statystyki wypadków i kontroli PIP, które wyraźnie pokazują, że ogromny procent budów w ogóle nie posiada formalnego odbioru rusztowania, co jest równoznaczne z tym, że nikt wykwalifikowany nie sprawdził konstrukcji przed oddaniem jej do użytku.
Kontrole PIP i kary finansowe
Jeszcze innym powodem, dla którego ignorowane są wytyczne BHP, jest chęć zaoszczędzenia przez inwestorów. Prowizoryczne konstrukcje montowane przez ludzi nie posiadających jakiejkolwiek wiedzy na temat bezpiecznego wznoszenia rusztowań to proceder, który PIP stara się wyeliminować nakładając ogromne kary finansowe.
Profesjonalna firma zajmująca się montażem rusztowań to gwarancja bezpieczeństwa pracy na wysokościach
Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy, która zajmie się montażem i demontażem rusztowań. Po zakończonej pracy wystawi dokument potwierdzający bezpieczeństwo użytkowania rusztowania i weźmie odpowiedzialność za wzniesioną konstrukcję. Tym samym zadba o zdrowie i życie osób pracujących na wysokościach.
Rusztowania
Kraków
Małopolska
Wynajem rusztowań
Montaż i demontaż rusztowań
Montaż i demontaż rusztowań